Hanna Wiberg det stora utropstecknet när Astrio slog Åsa

Astrio besegrade Åsa borta i division 3 Halland dam i fotboll med 6–0 (4–0).

ANNONS
Åsa IF fotboll dam förlorade mot BK Astrio dam
Åsa IF fotboll dam förlorade mot BK Astrio dam

Men mycket snack handlade om Hanna Wiberg – som gjorde ett hattrick för Astrio.

– En väl genomförd insats där vi har full kontroll och är det spelförande laget matchen igenom. Vi har många spelare som är duktiga på att avsluta i sista tredjedelen och idag får Hanna full utdelning, väldigt roligt för både henne och laget, kommenterade Astrios tränare Gianni Izetbegovic.

Åsas tränare Daniel El Moussaoui om matchen:

– En riktigt tung förlust, men samtidigt vinner de mycket välförtjänt. Idag möter vi en motståndare som är oss övermäktiga i alla lagdelar, de äger matchen totalt från start till mål. Vi blickar framåt mot nästa seriematch och tar lärdom av förlusten.

ANNONS

Astrio tog därmed andra raka segern, efter 6–0 mot Trönninge IF i premiären.

Gästande Astrio började vassast och gjorde 0–1 redan i matchupptakten. Efter bara tre minuter slog Sanna Fredin till. Laget ökade ledningen till 0–2 i 15:e minuten genom Hanna Wiberg. Astrio gjorde 0–3 i 27:e minuten när Hanna Wiberg återigen hittade rätt. Hanna Wiberg stod för den utökade ledningen med sitt mål på stopptid i första halvleken som med målet fullbordade sitt hattrick. Målet var Hanna Wibergs femte i division 3 Halland dam.

Jonna Peterson ökade Astrios ledning med knappa kvarten kvar. Andrea Wollentz gjorde också 0–6 i 85:e minuten.

Hanna Wiberg gjorde tre mål för Astrio.

I nästa match möter Åsa HGH FC borta på lördag 25 april 13.00. Astrio möter Ullared fredag 24 april 18.45 borta.

Automatisk text – sport
ANNONS