Dåvarande presidentkandidaten Donald Trump omfamnar programledaren Megyn Kelly vid ett framträdande i Pittsburgh i Pennsylvania kort före valet i november 2024.
Dåvarande presidentkandidaten Donald Trump omfamnar programledaren Megyn Kelly vid ett framträdande i Pittsburgh i Pennsylvania kort före valet i november 2024. Bild: Matt Freed/AP/TT

Magaprofilerna som går emot Trump: "Trött på skiten"

De är tongivande programledare och Magaprofiler som anses ha bidragit till att Donald Trump vann presidentvalet 2024.
Men nu är Tucker Carlson, Megyn Kelly och Joe Rogan arga.
– Jag är sjukt trött på den här skiten, sade Kelly häromdagen i sin podcast.

ANNONS

Utspelet kom efter att president Trump i sociala medier hotat med att ”en hel civilisation” skulle dö – timmarna innan USA och Iran enades om en vapenvila i Irankriget.

– Man hotar inte att utplåna en hel civilisation, sade Kelly i The Megyn Kelly Show.

– Det är fullständigt oansvarigt och motbjudande.

Hon är inte ensam. Tucker Carlson ägnade en stor del av en podcast nyligen åt att göra ner Trumps ”usla” sociala medier-inlägg på påskdagen. I det kallade presidenten Iran ”era galna jävlar” och hotade med helvetet om de inte ”öppnar det jävla (’fucking’) sundet”.

”Vem tror du att du är? Du twittrar ut f-ordet på påskdagen”, sade en upprörd Carlson i podden.

ANNONS

Politiskt hemlös?

Liksom Kelly har han ett förflutet som programledare på konservativa Fox News. Båda har kampanjat för och med Donald Trump, och är kända inom högerrörelsen Maga (efter Trumps slogan ”Make America Great Again”). Nu leder de några av landets mest inflytelserika poddar, med miljonpublik.

De är inte ensamma. Joe Rogan, vars podd har flera tiotals miljoner lyssnare, stod bakom Trumps kandidatur 2024. Men efter att för några veckor sedan ha klandrat Trump för Irankriget, eftersom presidenten lovat att hålla landet borta från krig och att fokusera på USA, beskriver Rogan sig nu som ”politiskt hemlös”.

Han har sällskap av tidigare kongressledamoten Marjorie Taylor Greene, som kritiserat Trump hårt för såväl hanteringen av de så kallade Epsteinfilerna som Irankriget, samt ytterhögerprofilerna Alex Jones och Candace Owens. Owens har på X förordat att Trump ska avsättas genom grundlagens 25:e tillägg, som kan användas om en president anses oförmögen att sköta sitt ämbete.

”Kanske dags att sätta farfar på ett hem”, skrev hon förra veckan till sina 7,8 miljoner följare.

Dumma och bråkmakare

Trump å sin sida hävdar i ett sociala medier-inlägg att Carlson, Kelly och Owens har ”låg IQ” och är ”bråkmakare” som gör vad som helst för publicitet.

ANNONS

Men faktum är att det i hög grad var deras lyssnare som levererade valsegern till honom 2024.

Frågan är hur medieprofilernas kritik landar bland väljarna. Krig är inte populärt i Magasfären, där många är konservativa och troende. Att presidenten dessutom ironiserat över Allah, haft ett offentligt bråk med påven samt lagt ut (och senare raderat) en AI-bild där han framställs som Jesus har inte gjort läget bättre.

”Hädelse”, dundrar Taylor Greene om bilden.

Podcastvärden och tidigare Fox News-programledaren Tucker Carlson, fotograferad i Vita huset i januari.
Podcastvärden och tidigare Fox News-programledaren Tucker Carlson, fotograferad i Vita huset i januari. Bild: Alex Brandon/AP/TT
Den konservativa profilen Candace Owens, fotograferad utanför Vita huset 2020.
Den konservativa profilen Candace Owens, fotograferad utanför Vita huset 2020. Bild: Jose Luis Magana/AP/TT

Fakta: Stödet för Donald Trump

Republikanen Donald Trump tillträdde den 20 januari 2025 sin andra mandatperiod som USA:s president. Sedan dess har stödet för honom minskat, vilket är vanligt för en sittande president.

I nuläget anser 41,4 procent att Trump gör ett bra jobb, medan 56,8 procent inte tycker det, enligt Real Clear Politics sammanställning av 13 aktuella mätningar.

Enligt sajten Fiftyplusone, en opinionsaggregator som viktar aktuella undersökningar med hjälp av en matematisk modell, är Trumps stöd lägre: 37,8 procent. 58,2 procent underkänner presidentens arbete. Siffrorna går i linje med de som redovisas på sajten Silver Bulletin, startad av opinionsexperten Nate Silver.

Tina Magnergård Bjers/TT
TT
ANNONS