Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

Förstanamnet Lars Püss från Halmstad, andranamnet Helena Storckenfeldt från Kullavik (Kungsbacka) och tredjenamnet Ulrika Jörgensen från Kungsbacka.
Förstanamnet Lars Püss från Halmstad, andranamnet Helena Storckenfeldt från Kullavik (Kungsbacka) och tredjenamnet Ulrika Jörgensen från Kungsbacka.

Moderaterna i Halland har spikat riksdagslistan

Moderaterna i Halland har spikat sin riksdagslista inför valet nästa år. I topp hamnade Lars Püss från Halmstad följt av Helena Storckenfeldt och Ulrika Jörgensen från Kungsbacka.

Moderaterna i Halland satte tre tjänstegörande riksdagsledamöter i topp när partiet på lördagen fastställde sin valsedel till riksdagen 2022.

Högst upp på listan står Lars Püss från Halmstad, vilket han också gjorde när nomineringskommittén lade fram sitt förslag.

På plats två och tre bytte kandidaterna dock plats. På den nu spikade valsedeln står Helena Storckenfeldt på andraplats och Ulrika Jörgensen på tredjeplats.

Ytterligare några förändringar blev det längre ner på topp tio-listan.

Christian Johansson fån Åsa flyttade upp från plats åtta till fem.

Jonas Hellsten från Knäred flyttade ner från plats fem till plats sex.

Josefine Green från Halmstad flyttade ner från plats sex till plats åtta.

Hela listan kan du se här:

Fakta: Moderaterna i Hallands valsedel till riksdagen 2022

1. Lars Püss (Villshärad)

2. Helena Storckenfeldt (Kullavik)

3. Ulrika Jörgensen (Kungsbacka)

4. Louise Uvenfeldt (Steninge)

5. Christian Johansson (Åsa)

6. Jonas Hellsten (Knäred)

7. Erland Linjer (Varberg)

8. Josefin Green (Halmstad)

9. Ardian Mazreku (Halmstad)

10. Anna Fallkvist (Harplinge)

11. Filip Berndtsson (Kungsbacka)

12. Johan Palmgren (Slöinge)

13. Annika Svensson (Eldsberga)

14. David Sandrén (Varberg)

15. Maria Gathendahl (Onsala)

16. Leo Rand (Halmstad)

17. Andreas Bergman (Halmstad)

18. Bengt Kjellgren (Halmstad)

19. Annika Carlsson (Fjärås)

20. Carl-Johan Berthilsson (Halmstad)

21. Houda Axelsson (Halmstad)

22. Mikaela Waltersson (Kvibille)

23. Christofer Lundholm (Halmstad)

24. Elisabet Babic´ (Laholm)

25. Håkan Gullberg (Träslövsläge)

26. Christer Johansson (Torup)

27. Ninni Gustavsson (Ullared)

28. Niclas Nilsson (Onsala)

29. Sofia Hansen (Kungsbacka)

30. Lisa Andersson (Onsala)

31. Håkan Olsson (Varberg)

32. Tea Barkman (Varberg)

33. Niclas Jansson (Halmstad)

34. Pehr Magnusson (Gullbrandstorp)

35. Nese Celebioğlu (Halmstad)

36. Emanuel Forsell (Kungsbacka)

37. Anne-Maria Smedberg (Halmstad)

38. Kalle Påsse Sundvall (Åsa)

39. Max Ramström (Onsala)

40. Eva Weibull Larsson (Falkenberg)

41. Johan Douglas (Halmstad)

42. Daniel Hognert (Kungsbacka)

Källa: Moderaterna i Halland