Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

1/3

Elever kan få nytt stipendium

Fastighetsbolag vill skapa en stipendiefond för elever på kulturskolan.

En enhällig kultur- och fritidsnämnd i Varberg godkände på tisdagen att Maleryd Fastigheter får skapa en stipendiefond och samarbeta med kulturskolan för att premiera en eller flera av eleverna som studerar konst där.

Stipendiet ska ses ”som en belöning, en uppmuntran och ge möjlighet och stimulans till eleven att ytterligare utvecklas inom sitt ämne” (enligt kultur- och fritidsförvaltningens beskrivning av förslaget).

Stipendium istället för konsttävling

Stipendiefonden är tänkt att ersätta den konsttävling för ungdomar som Varbergs kommun har arrangerat och där priset är att Maleryds Fastigheter köper målningen och ställer ut den på Östra Långgatan.

I det nu godkända förslag slås fast att Kulturskolan Varberg inte får några ekonomiska åtaganden kopplat till Maleryds Fastigheter och att samarbetet ska fungera på samma sätt som det som finns med Sparbanksstiftelsens stipendier (som riktar sig till hela skolan).