Omsättningen uppåt för Timars AB – men resultatet sjunker

Årsbokslutet är nu offentligt.

ANNONS

Årsbokslutet är nu offentligt. Verksamheten står bokförd på 60,5 miljoner kronor i omsättning, en förbättring på 28,5 procent från 2024. Resultatet före skatt är även i år negativt, nu cirka minus 4,6 miljoner kronor. 2024 var det resultatet omkring minus en och en halv miljoner kronor.

Rörelseresultatet minskar med ungefär 400 000 kronor till omkring minus 3,7 miljoner kronor.

Underskottet gör att rörelsemarginalen blir negativ, minus 6,1 procent. Det är på samma nivå som 2024, då rörelsemarginalen var minus sju procent.

De senaste data från SCB indikerar att den genomsnittliga rörelsemarginalen för svenska företag är 7,3 procent. Inom sektorn för tillverkning av övriga maskiner är det motsvarande genomsnittet 6,4 procent. Noteras ska att företaget är ett av sex i koncernen och att varje företags resultat officiellt rapporteras för sig. Moderbolag är Ambergate Invest Sverige AB.

ANNONS

Timars AB: Snabbfakta

Timars har funnits sedan 1989 och är hemmahörande i Falkenbergs kommun. Bolagets huvudbransch är tillverkning av lyft- och godshanteringsanordningar. Företaget är ett av sex i koncernen där Ambergate Invest Sverige AB är moderbolag.

Företaget har 29 anställda, enligt årsredovisningen, vilket är lika många som föregående redovisningsår.

Ägaren, Ambergate Invest Sverige AB, tog inte ut någon utdelning under förra året.

Vd är Carl Fredrik Janstorp (48), medan Nils Olof Stefan Lindblad (55) är styrelseordförande.

Branschens ledande företag

Timars har den högsta omsättningen i Falkenbergs kommun och den tredje högsta omsättningen i Halland i sin specifika bransch, som är tillverkning av lyft- och godshanteringsanordningar.

Det finns tolv företag i samma bransch i Halland.

Översikten här under visar topplistan i den aktuella branschen, sorterat efter omsättning. Upplysningarna är hämtade från senaste registrerade årsredovisningen, och kommer fortlöpande att ändra sig när nya årsredovisningar kommer in.

Företaget är också nummer 73 i landet.

Automatisk text – företagsfakta
ANNONS