Arbetslösheten i Sverige stiger. Enligt SCB:s senaste rapport är arbetslösheten i maj 2025 hela 9,7 % av arbetskraften – motsvarande 561 000 personer. Men bakom den siffran döljer sig en verklighet som är ännu tuffare för oss som lever med funktionsnedsättningar, psykisk ohälsa eller neuropsykiatriska diagnoser.
Regeringens arbetslinje bygger på en föreställning om att alla – med rätt stöd – kan utbilda sig, omskola sig och snabbt hitta ett nytt jobb. För många fungerar det kanske. Men för oss som lever med osynliga funktionsnedsättningar eller långvarig psykisk ohälsa är detta en illusion. Vi behöver andra lösningar. Vi behöver riktiga trygghetsanställningar och ett socialförsäkringssystem som inte misstänkliggör – utan skyddar.
Jag arbetar idag 75 procent som verksamhetsledare i en anpassad tjänst med lönebidrag. De sista 25 procenten söker jag sjukersättning för. Inte för att jag inte vill jobba mer – utan för att jag, på grund av kronisk smärta, stressreaktioner och ADHD, inte orkar mer. Trots detta får jag följande besked från Försäkringskassan: ”Begränsningarna är inte så omfattande att de sätter ner din arbetsförmåga…”
Var någonstans i Sverige finns det ett mer anpassat jobb än det jag redan har? Jag är inte ensam. Många i liknande situationer får sina verkliga begränsningar ifrågasatta. Det är ett system som säger att vi inte duger – samtidigt som vi bevisar varje dag att vi faktiskt bidrar, så långt vi bara kan. Konsekvensen blir att människor pressas bort från arbetslivet, inte för att de inte vill jobba – utan för att systemet inte förstår deras verklighet.
Vi behöver ett arbetsliv som är flexibelt nog att rymma fler. Vi behöver trygghetssystem som utgår från människors faktiska arbetsförmåga – inte byråkratiska ideal. Och vi behöver politiker som ser oss, inte bortförklarar våra behov i tabeller och statistik.
Vi förtjänar bättre. Vi kan skapa ett samhälle där fler får vara med och bidra – utifrån sina förutsättningar. Det kräver en annan politik.
Jamie Svensson (V)
Fackligt-politiskt ansvarig Vänsterpartiet Halland




