Det produceras mängder av bra musik och Sverige har många unga, lovande, duktiga, inspirerande musiker. Det jag reagerar på är att de flesta skriver låtar som innehåller svordomar. Varför?
Jag är ingen som vill moralisera och använder själv svordomar för att förstärka när jag tycker något är orättvist eller när jag blir arg. Men i musiken känns det för mig som man lägger till "fan" för att man inte finner andra ord. Det känns fattigt och jag kan inte låta bli att tänka: Vad gör det med våra ungdomars språk och förmåga att uttrycka svårare känslor?
Du som är idol för många, använd istället riktiga ord för känslor så kan det också stärka förmågan för oss alla att våga prata om det som är svårt. Låt oss tillsammans bryta denna "ovana"!
Mormor