Den sjunde augusti 2008 startade polisen en förundersökning efter att det fanns oklarheter kring en mans försvinnande i Tvååker.
Den 29 augusti hittades den försvunna mannen död på fastigheten vid Strömma kvarn. Fastigheten spärrades av i avvaktan på teknisk undersökning.
Avspärrningen av fastigheten består fortfarande – ett år och tre månader efter att mordoffret påträffades – och den lär fortsätta ett tag till.
Polisen väntar på att kunna genomföra en rekonstruktion med en misstänkt gärningsman från Polen som inte lämnats ut till Sverige.
Fastighetsägaren anser att beslutet om avspärrningen var felaktigt från polisens sida. I varje fall är det så Rikspolisstyrelsen har uppfattat kravet på ersättning.
Rikspolisstyrelsen anser dock att beslutet om avspärrning var välgrundat och vill inte betala ut några pengar.
– Generellt sett får man inte ersättning. Det skulle i så fall vara om polisavspärrningen har varat för länge eller att polisen varit helt fel ute. Men i det här fallet, som gäller en mordutredning, där har man haft goda skäl för avspärrningen, vilket gör att möjligheten till ersättning ser begränsad ut, säger Gabriella Pettersson, jurist på Rikspolisstyrelsens rättsenhet.
I ersättningsanspråket kräver fastighetsägaren 64 000 kronor i förlorad hyra och 24 000 kronor för uppvärmningskostnader. Det avser perioden juli 2008 till oktober 2009.
Ärendet har skickats vidare till Justitiekanslern för prövning eftersom det är åklagaren som har tagit de senare besluten om avspärrning.
Nu återstår det att se om åklagaren har gjort något skadeståndsgrundande fel i samband med avspärrningen. Om så inte är fallet blir det inga pengar till fastighetsägaren.





